יום ראשון, 9 ביוני 2013

עשרת הדיברות להורות אפקטיבית לילדים עם ADHDהרות בכלל והורות לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז בפרט מאתגרת ודורשת גמישות, רגישות, התמדה והרבה אורך רוח.

מתוך ניסיוני האישי והמקצועי ליקטתי את עשרת העקרונות להתמודדות חיובית ומעצימה. 1. החוקים שומרים עלינו! קבעו מבעוד מועד כללים ברורים להתנהגות המצופה מילדיכם. שבו עם כל בני המשפחה והעבירו לילדכם את  הכללים בצורה ברורה ואת ההשלכות לאי עמידה בהם.

2. תיאום ציפיות מונע אכזבות! הציפיות שלכם צריכות להיות מציאותיות. עליכם להכיר את המגבלות של ילדיכם ושלכם ולא להעמיד רף ציפיות בלתי אפשרי.

3. בשעת משבר, משתדלים להרגע! אם ילדכם מתנהג באופן שלא מקובל עליכם, הישארו רגועים ותנו לו הוראה ברורה להפסיק התנהגות זו,  אמרו לו בפירוש מה ההתנהגות שמצופה במקום. למשל: "תפסיקו לריב, תשחקו יפה אחד עם השני." שבחו את ילדכם אם הוא מפסיק. אם הוא לא מפסיק, עליו לשאת בהשלכות- אשר ידועות לו מבעוד מועד

4. הדגמות ותיווך! כשאתם רוצים ללמד את ילדיכם מיומנות חדשה קודם הדגימו את המיומנות. הפריטו את המיומנות לשלבים דברו על התהליך ועל השינוי שאותה מיומנות תביא , אפשרו לכל בני הבית להתנסות במיומנות, דברו על המיומנות, על ההתנסות וחזרו על כך מספר פעמים.

5. חיזוקים חיובים הם מתכון מנצח! תנו  לידכם חיזוקים חיוביים כאשר הוא עושה משהו שביקשתם, אפילו הפעוט ביותר. חיזוקים חיוביים גורמים להפנמת ההנהגות הרצויה.

6. שעמום הוא אוייב! ילדכם לא יודע ואינו מסוגל להתמודד עם שעמום, לרוב אינו יודע כיצד להעסיק את עצמו ואז הוא פוצח במסכת הצקות לכם ולשאר בני הבית ("אמא משעמם לי.."). לכן כדאי לשלב פעילויות בבית ומחוץ לבית, להציע אלטרנטיבות ולאפשר בחירה בין מספר אפשרויות .

7. יחס ועוד יחס! כאשר ילדכם פונה אליכם השתדלו לתת לו את מרב תשומת הלב. עצרו את עיסוקכם, הפנו מבט ותהיו איתו! חשוב לקבוע זמני בילוי ילדכם (עם כל אחד מילדכם בנפרד) בעשיית דברים ששניכם נהנים מהם וללא גורמים "מפריעים" (טלפון נייד, מיילים ועוד).

8. מגע כצורך! חלק מהילדים זקוקים למגע פיזי, תנו להם! ילדים אוהבים חיבוקים, התכרבלויות ולהחזיק ידיים- חיזוק רגשי הינו צורך חיובי אשר ייתן לילד ביטחון רגשי .

9. שיתוף! שתפו ודברו עם ילדכם על נושאים שמעניינים אותם (ללא קשר למטלות השגרתיות), שתפו את ילדכם בחוויות שלכם וגם בקשיים שאתם מתמודדים איתם(הכול במידה ובהתאם ליכולותיו של הילד להכיל זאת).

10. תנו זמן ומקום גם לכם! פעמים רבות, ההתמודדות היומיומית הינה  כמעט בלתי אפשרית. אתם חייבים לפנות זמן לעצמכם ולזוגיות שלכם על מנת למלא את המצברים ולהמשיך הלאה.

אמונה, השקעה והתמדה מביאים לשינוי ולהצלחה !

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה