יום ראשון, 26 בינואר 2014

כיצד נוכל לעזור לילדינו לשפר את המיומנויות החברתיות(חלק א)?

 ילדים עם הפרעות קשב וריכוז פעמים רבות מתקשים ליצור קשרים חברתיים ולשמור עליהם. הורים רבים מאוד רוצים לעזור לילדיהם להשתפר מבחינה חברתית, אבל לא יודעים איך לעשות זאת. 
אז איך נוכל לעזור להם להשתפר?
הנה כמה אסטרטגיות לא מסובכות שתוכלו להיעזר בהן לעזור להם ליצור קשרים חברתיים ולשמור עליהם.

חלקו, הדגימו ותרגלו- דרך אחת פשוטה, היא ללמד  את הילדים בצורה ישירה מאוד התנהגות חברתית מתאימה ולהתאמן איתם על זה. אפשר להתחיל מללמד אותם איך לשמור על המרחב האישי של האחר, עד לממש ללמד אותם איך לדבר בצורה יותר מתאימה. לדוגמה ללמד אותם לומר "אנחנו יכולים לשחק במשהו אחר?" במקום לומר "זה משעמם אותי".  חשוב שתדעו שההתקדמות לא תבוא מיד, כדאי שתחזקו אותו על המאמצים שהוא עושה. זה לא קל לו.

תיווך בזמן אמת- אחרי שהסברתם לילדכם על התנהגויות חברתיות מתאימות ולא מתאימות, השתדלו להישאר בסביבה, אם יש צורך התערבו רגע לפני שמתחילה המריבה, על מנת למנוע את האכזבה. כמובן שככל שהילד מתבגר עדיף להשאיר לו להתמודד בעצמו, אבל עדיין כדאי להיות בסביבה קרובה כדי שהוא יוכל לדבר אתכם אם משהו קורה.

תנו לילדיכם מרחב פעולה נוח - ילדים עם הפרעת קשב וריכוז לעיתים קרובות מתנהגים בצורה שלא תואמת את הגיל שלהם, אלא מתאימה לגיל צעיר יותר. לכן פעמים הם מעדיפים לשחק עם ילדים שצעירים מהם, ככה הם יקבלו פחות פידבק שלילי ובנוסף כבונוס, הילדים הצעירים מהם יסתכלו עליהם בהערכה וככה יגבירו את הביטחון העצמי שלהם. עם הזמן בדרך כלל הם מצמצמים פערים ביחס לבני גילם ועם תרגול המיומנויות החברתיות הם יצליחו לשחק גם עם בני גילם בצורה טובה.

שתפו פעולה עם בית הספר- בית הספר מהווה חלק מאוד משמעותי מחיי הילדים. שוחחו  עם המורים ונסו ליצור שיתוף פעולה, ושאלו אותם אם הם יכולים לשלב גם עבודה קבוצתית בשיעורי הבית  ולחבר בעצמם את הזוגות בזמן שהם דורשים עבודות בית זוגיות או קבוצתיות. בדרך זו הילדים לא ירגישו שונים . בנוסף, עבודות בית קבוצתיות הן תמריץ טוב עבור הילד שלכם להתאמן על היכולות החברתיות שלו.

חיזוקים מעצמים – חשוב מאוד והכרחי לחזק כל שינוי, כל התנסות וכל מעשה שהילד מתנסה בו. ככל שתחזקו את ילדיכם כך תגבירו אצלנו את הרצון והנכונות לנסות ולהתקדם.

זכרו ! עשייה, התמדה ושיתוף פעולה מביאים לתוצאה הרצויה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה