יום שלישי, 18 בפברואר 2014

האם ריטלין משפר את הציונים?בשנים האחרונות, קיבלו התרופות לקשב וריכוז (הידועה ביותר היא הריטלין) מעמד של גלולות קסם בקרב המשווקים שלהן ואף בקרב הורים ואנשי חינוך. הורים רבים וגם אנשי חינוך תולים ציפיות רבות בילד מרגע שהוא מתחיל לקחת את התרופה, מצפים שהציונים שלו יעלו בצורה משמעותית לאורך זמן ושהוא יתחיל להיות בקצב הלמידה הממוצע של בני גילו ואף מעליו.
האם ציפיות אלו מוגזמות?
מחקר שפורסם 
במגזין Nature של קתלין שרף, מעמיד בסימן שאלה את ההנחה בדבר "גלולת קסם" ומציג מחקרים שונים שמערערים את המחשבה על השפעה חסרת גבולות של התרופות האלו. לאור מחקרים שונים שהיא מציגה שרף, טוענת שיתכן וההשפעה של התרופות לקשב וריכוז הם רק לסימנים ההתנהגותיים בלבד- להרגעה של ההיפראקטיביות ולהגברת היכולת שלהם להתרכז.
לפי מחקרים, לטווח הקצר התרופות יעזרו לבעיה החברתית של הילד, לבעיה ההתנהגותית שלו בכיתה, תשפר את היכולת שלו להתרכז בכיתה ואף רואים מעט שיפור בציונים לעומת ילדים שלא לוקחים תרופות. לעומת זאת, בהקשר של ציונים- לאורך זמן אין הבדלים משמעותיים בין ילדים שלוקחים תרופות לבין ילדים שלא לוקחים אותן. 
למה זה קורה? אחת ההשערות היא שיש תהליך פיזי כלפי התרופה שנקרא "סבילות"- הגוף מתרגל למינון של התרופה ולא מגיב באותה צורה לאורך זמן. השערה אחרת היא שהתרופות לא אמורות בכלל לשפר את הציונים אלא רק משפרות את היכולת של הילד להתרכז. כך או כך, ההבטחה- תנו לילד ריטלין ותראו תוצאות בלימודים מועמדת בסימן שאלה.
חשוב שנזכור שיש חשיבות וצורך בשימוש התרופתי אך חשוב שזה יעשה בצורה מושכלת תוך שילוב במערך תמיכה רב מערכתי ובעיקר לזכור שהתרופה היא אמצעי ולא המטרה. 
 

אין תגובות:

פרסום תגובה