מהו אבחון פסיכודדקטי ומתי נכון לעשותו?

המטרה המרכזית לשימוש באבחון פסיכו דידקטי היא כאשר אנו רוצים לבנות פרופיל של אינטליגנציית ילדינו, ההישגים הלימודיים הפורמאליים שלו ומעוניינים בהתייחסות לכוחות ולקשיים הרגשיים של הילד. האבחון הפסיכודידקטי מתייחס הן לקשיי למידה, הן למצב הרגשי והן ליכולת אינטלקטואלית.

מטרתו העיקרית של האבחון הפסיכו דידקטי לתת להורים הבנה רחבה של מקורות הקושי של הילד- הבנה, עמדה רגשית, כישורי למידה והתרומה היחסית של כל מקור ללקות. באבחון הפסיכודידקטי אנו מבררים וממפים את הקשיים הרגשיים והמוטיבציוניים אשר עלולים להשפיע על הלמידה. בנוסף, הורים אשר שוקלים להעביר את הילד למסגרת חינוך ספציפית כגון חינוך מיוחד, תוכנית מחוננים או דילוג על כיתה יקבלו את המלצת המאבחן בנוגע למסגרת החינוך המתאימה לילד.

האבחון הפסיכודידקטי מכיל מבחנים אשר מאפשרים לקבל הערכה ופירוט על תפקוד הילד במספר תחומים:
הערכת רמת האינטליגנציה של הילד, רמת הקריאה והבנת הנקרא, אורתוגרפיה וכתיבה. יבדקו גם תפיסה וזיכרון חזותיים וזיכרון שמיעתי של הילד/ה. בנוסף, האבחון הפסיכו דידקטי מספק תמונה של הישגי הלמידה הפורמאליים של הילד. לבסוף, אחד המרכיבים החשובים האבחון הפסיכו דידקטי הוא התרשמות מן התפקוד הרגשי של הילד וכיצד תפקוד זה תורם לבעיות הקוגניטיביות של הילד.

באבחון הפסיכודידקטי רמת הניתוח של תפקודי קריאה כתיבה ומתמטיקה אינה מעמיקה מאוד. בנוסף, באבחון הפסיכודידקטי אין בדרך כלל המלצות עבודה מפורטות להוראה מתקנת. אך ישנה התייחסות לעולמו הפנימי של הילד ומתן סיוע על מנת לאפשר לו להתמודד טוב יותר עם קשייו. בנוסף, ההורים יקבלו דרכים להמשך טיפול בקשיים והמלצות להתאמות בעבודות ביה"ס ובדרכי ההיבחנות.

מי מבצע אבחון דידיקטי?
אבחון דידקטי נערך על ידי פסיכולוג חינוכי.
התאמות במערכת החינוכית: האבחון הדידקטי מתאים לילדים אשר יצטרכו התאמות בחינה (מרמה 3) למשל צורך בבחינה מתואמת או בחינה בעל פה.

לסיכום, האבחון הפסיכודידקטי נערך על ידי פסיכולוגית חינוכית שמומחיותה לראות את תמונת הלמידה הכללית. האבחון הפסיכו דידקטי מציג תמונה רחבה ביותר, כולל התרומה היחסית של האינטליגנציה ושל התפקוד הרגשי לתמונה זו.

*למידע נוסף על אבחונים, נא כנס לדף מידע "מהו אבחון דידקטי ומתי נכון לעשותו?"
*למידע נוסף על לקויות למידה, נא כנס לדף מידע: "מה הן לקויות למידה?" או כנס לMindri.co.il


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה